AO

AUO/Aussie

Australský ovčák
(čerpáno z knihy od Joseph Hartnagle a Barron´s)
Historie AO
     Při svém příchodu do Ameriky si první evropští osadníci s sebou přivezli svá stáda a spolu s nimi své pastevecké psy. Takto se sem dostávali psi z britských ostrovů – “Dorset Blue Shag”, Smithfield Sheepdog” a Cumberland Sheepdog, přičemž první dva typy jsou podobné starému skotskému ovčáku – kolii a poslední typ se podobá border kolii. Stejně tak se do Ameriky dostávala plemena jako “Bouvier des Flandres” z Francie, stejně jako z Německa a Španělska. A stejně jako se v Americe mísily národnosti lidí, tak to fungovalo i u psů.
Charakteristika AO
     AO jsou jedinečnými hlídači, oddanými společníky a energickými spoluhráči. Jsou hbití, odolní vůči vlivům počasí a vytrvalí. Díky těmto charakteristickým rysům jsou již po stovky let dobrými hlídači dobytka v nehostinných oblastech. Jsou označováni za inteligentní, skromné, přizpůsobivé, aktivní a snadno vychovatelné plemeno se silným pasteveckým a hlídačským instinktem. Zároveň jsou přizpůsobivý a pracovití. Rychle se učí a chtějí se zalíbit. Díky své vysoké inteligenci jsou řazeni do skupiny nejlepších pasteveckých plemen, které mají výborné schopnosti intuitivně myslet.
     AO zbožňují členy své rodiny a jsou jim oddáni. K cizím lidem jsou však podezřívaví a obezřetní. Neznamená to, že jsou plaší nebo bázlivý. Patří totiž mezi teritoriální zvířata, která mají silný smysl pro hranice, které pak chrání před vetřelci. Radostně se proto nevítají s každým kdo vstoupí do dveří. Oplývají velkou schopností se přizpůsobit a zalíbit se. Co neudělají díky svému přirozenému instinktu, naučí se v minimálním časovém horizontu. Jsou poslušní a hbití. Zvládají farmářské a rančerské práce, jsou schopni vyhledat bomby a drogy a take jsou využívání při záchranářských pracích. AO mají silný pastevecký instinkt a neuvěřitelnou schopnost vycítit změny počasí a bouře. Jsou velice chytří, ostražití hlídači s přirozeným instinktem chránit členy rodiny, rodinné auto, dům, dvůr, štěňata i děti. Daří se jim v lidské společnosti. Jestliže nemá majitel čas nebo ho nechce se svým psem trávit, neměl by si ho vůbec pořizovat.
     AO je střední pes s podsaditou, atletickou stavbou těla, poněkud delší než vyšší. Jeho srst je střední délky a lehce hrubší struktury. Má docela širokou hlavu s čumákem průměrně stejné délky jako je zadní část lebky. Jeho uši mají trojúhelníkový tvar, jsou posazeny vysoko a ohnuty dopředu. Obvykle mají kupírovaný ocas. Tyto znaky jsou základem AO. Soulad s oficiálními standardy také vyžaduje správnou tělesnou konstrukci.
Srst a její zbarvení
     Může se zdát, že AO mají úžasnou škálu barev, ale tato rozmanitost je omezena čtyřmi základními kombinacemi barev:
-          černá/játrová,
-          merle/ne-merle,
-          jednobarevná/světle hnědé skvrny,
-          jednolité/s bílým lemováním.
     Jednou z velkých výhod je krásná srst, která není náročná na úpravu. Srst je dvojitá. U kůže jsou duté a vodě odolné chlupy a tlustější, delší chrání povrch. Aby zůstala čistá a zdravá, vyžaduje týdenní vyčesávání, při kterém odstraníte vypadlé chlupy. Pokud nemáte rádi chlupy, poohlédněte se jinde.
Ocas
     Dospělí psi mají od přírody velmi krátké ocasy, ale ne všichni se tak narodili, někteří se narodí bez ocasu a kupírování nepotřebují. Psi narozeni bez ocasu, by neměli být spolu pářeni, protože pak potomci mají mnohem častěji defekty páteře.
     Proč kupírovat ocas? Tato tradice mohla vzniknout díky tomu, že první AO pracovali v oblastech plných šípků, které se jim zamotávaly do ocasů. Nekupírované ocasy s dlouhým chlupem jsou náchylnější k hygienickým problémům, také díky výkalům.
Krmení
     Řádná a vyvážená strava je důležitá v každém období života psa. Dávejte mu takové dávky, které odpovídájí délce jeho života. Pokud není na obalu jasně uvedeno, že strava je kompletní a vyvážená, vyberte jiného výrobce. Čím levnější výrobek, tím menší kvalita. Doplňky s extra velkým množstvím vitamínů a minerálů mohou být škodlivé.
     Vždy podávejte čistou a pramenitou vodu.
Posledni komentare
31.10.2009 12:33:16: a když už je někdo tak moc chytrý tak asi není slušný, protože slušnost je se podepsat pod svůj názo...
31.10.2009 12:32:15: !!!!NA SVÉ STRÁNKY SI SNAD MŮŽU PSÁT CO CHCI!!!!
30.01.2009 21:28:33: oficiální zkratka australského ovčáka je snad AUO